23 listopada, 2024

Jak okablować 1-fazowy przekaźnik różnicowy

Niezależnie od tego, czy chronisz transformator energetyczny, kabel czy silnik, istnieje określony sposób okablowania jednofazowego przekaźnika różnicowego, aby zapewnić, że sprzęt nie zostanie uszkodzony. Ponadto, aby zainstalować właściwy przekaźnik, należy znać typ używanego CT lub szyny różnicowej oraz położenie CT lub szyny.

Zabezpieczenie różnicowe jest stosowane przy przesyłaniu energii elektrycznej i opiera się na prawach Kirchhoffa dotyczących prądu. Prawa te mówią, że suma algebraiczna wszystkich prądów w obwodzie w dowolnym momencie musi być równa zero. Oznacza to, że jeśli prąd jest zbyt wysoki, to prawdopodobnie prąd będzie niższy, gdy zostanie zmierzony w kolejnym punkcie. Przekaźnik różnicowy wykrywa tę różnicę i wysyła sygnał do wyłącznika. Pozwala to na szybkie i czułe zabezpieczenie – informacja ta jest zasługą autora strony .

Istnieją dwa różne rodzaje zabezpieczeń różnicowych, które są stosowane w obwodzie: zabezpieczenie różnicowe prądowe i zabezpieczenie różnicowe przewodu pilotującego. W zabezpieczeniu różnicowym prądowym mierzone są prądy na obu końcach linii, a różnica jest porównywana pod względem wielkości i fazy. Prąd jest prowadzony przez rezystor bocznikujący w celu wytworzenia napięć U1 i U2. Napięcia te są następnie porównywane przez parę przewodów pilotujących. Rezystancja bocznikowa jest połączona z parą przewodów pilotujących poprzez przekładnik prądowy. Napięcia są następnie wykorzystywane do obliczenia prądu biasu, który jest następnie wykorzystywany w przekaźniku.

Zabezpieczenie różnicowe przewodu pilotującego jest formą zabezpieczenia różnicowego, która została opracowana dla kabli komunikacyjnych, które mają skręcone pary przewodów pilotujących. Jest ono najczęściej stosowane poza Europą kontynentalną. Zazwyczaj przekaźnik jest podłączony do dwóch zacisków w rdzeniu różnicowym. W celu zapewnienia, że prądy są równe co do wielkości i fazy, przekaźnik jest zaprojektowany z wewnętrznym transformatorem pośredniczącym. Dodatkowo przekaźnik wyposażony jest w odpowiednie zaczepy. Dzięki temu przekaźnik jest w stanie zadziałać w przypadku wystąpienia wewnętrznego uszkodzenia generatora w uzwojeniu fazowym. Na działanie przekaźnika wpływa również usterka w sąsiednim uzwojeniu. Dzieje się tak dlatego, że przekaźnik różnicowy nie może osiągnąć idealnego dopasowania pomiędzy przekładnikami prądowymi fazy “C”.

O tym, czy przekaźnik zadziała, czy nie, decyduje różnica prądów na dwóch końcach linii. Jeśli prąd w jednym uzwojeniu jest większy niż prąd w drugim uzwojeniu, przekaźnik zadziała. Przekaźnik wyśle wtedy sygnał do wyłącznika, aby wyłączyć obwód. Przekaźnik może również zadziałać w przypadku wystąpienia usterki w uzwojeniu transformatora. W takim przypadku różnica w prądzie spowoduje przepływ prądu przez cewkę roboczą, co następnie spowoduje zadziałanie przekaźnika różnicowego. Ten rodzaj zabezpieczenia różnicowego jest powszechnie stosowany w obwodach krótkiego zasięgu.

Jeśli prąd w uzwojeniu transformatora jest większy niż prąd w przewodzie pilotującym, to prąd w cewce roboczej zostanie zwiększony i przekaźnik zadziała. Może to być spowodowane dużym, bogatym w harmoniczne prądem rozruchowym. W przypadku zabezpieczenia różnicowego przewodu pilotującego, przewód pilotujący jest podłączony do przekaźnika, którego zadaniem jest zadziałanie, gdy prąd w przewodzie pilotującym jest większy niż prąd w boczniku.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *