21 listopada, 2024
Jak okablować 3-fazową różnicówkę

Jak okablować 3-fazową różnicówkę

Posiadanie trójfazowego źródła zasilania to świetny sposób na zwiększenie ilości energii dostępnej w systemie elektrycznym. Pozwala to również na znacznie mniejszą ilość okablowania. Jednak system ten może być mylący. Na szczęście istnieje kilka ważnych faktów, o których można pamiętać przed okablowaniem zasilacza trójfazowego.

Główną różnicą między zasilaczem 1-fazowym a 3-fazowym jest obecność przewodu neutralnego. Zasilanie 1-fazowe składa się zazwyczaj z dwóch linii. Jednak zasilacz trójfazowy może mieć również trzy linie. Taka sytuacja nazywana jest konfiguracją Delta. Połączenie Delta pozwala na połączenie dowolnych dwóch faz z dowolną inną fazą. Jest ono również znane jako 3-biegunowe połączenie 4-przewodowe.

Najczęstszym sposobem okablowania różnicowego 3-fazowego jest zastosowanie zabezpieczenia różnicowego w postaci przekładnika prądowego – informacja ta jest wzięta od redaktora serwisu magazynsolarny.pl. Jest to najprostsza forma zabezpieczenia różnicowego. W tym układzie w każdej linii znajduje się para przekładników prądowych połączonych szeregowo z przekaźnikiem. Każdy przekaźnik jest następnie podłączony do wyłącznika w każdej ze stacji. Przekaźniki odbierają również prądy wtórne i inicjują proces wyzwalania. Ten rodzaj zabezpieczenia różnicowego stosowany jest przede wszystkim poza Europą kontynentalną.

Inną formą zabezpieczenia różnicowego jest system ochrony szyn zbiorczych. Ten rodzaj zabezpieczenia różnicowego wymaga zsumowania prądów zasilających. Proces ten pozwala na uniknięcie jakichkolwiek upływów. Proces ten nie może być jednak przeprowadzony samodzielnie. Wymaga on również wiedzy o tym, gdzie należy umieścić TK różnicowy szynowy. W przypadku systemu ochrony szyn zbiorczych, prąd różnicowy jest duży ze względu na usterki wewnętrzne.

Innym rodzajem zabezpieczenia różnicowego jest zabezpieczenie różnicowe przewodu pilotującego. Ten typ zabezpieczenia stosuje się przede wszystkim do ochrony kabli komunikacyjnych, które posiadają skręcone pary żył pilotujących. Te skręcone pary są zazwyczaj dzierżawione od firm telefonicznych. W układzie zabezpieczenia różnicowego przewodu pilotującego prądy przewodu pilotującego i gałęzi bocznikującej są łączone w przekaźniku, czemu towarzyszą współczynniki wagowe określające stosunek tych prądów. Prąd roboczy jest wówczas funkcją proporcjonalną do prądu przewodu pilotującego.

Istnieją inne rodzaje zabezpieczeń różnicowych, które wykorzystują różne elementy do realizacji tej samej funkcji. Najbardziej popularne jest zabezpieczenie różnicowe z przekładnikiem prądowym, które opiera się na koncepcji porównywania prądów na zaciskach dwóch obwodów, które są połączone równolegle.

Ta sama koncepcja jest również wykorzystywana w zabezpieczeniu różnicowym przewodu pilotującego. Ten typ zabezpieczenia został jednak opracowany głównie dla kabli komunikacyjnych. W odróżnieniu od poprzedniej wersji, ten typ zabezpieczenia różnicowego może być stosowany na obiektach, które nie rozkładają swoich prądów na poszczególne fazy. Często jednak stosuje się go do ochrony transformatorów, silników i kabli. Stosuje się go zazwyczaj na krótkich odcinkach.

Najlepszym sposobem na okablowanie różnicówki 3-fazowej jest nieużywanie przewodu neutralnego. Dzieje się tak dlatego, że przewody neutralne pełnią podwójną rolę ochronną. Nie tylko zapobiegają one przedostawaniu się niebezpiecznych napięć do instalacji, ale również odprowadzają resztki prądu do źródła zasilania.

Podobne tematy

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *